عاشق شدن یک هنر آموختنی است که باید آموخت .

Posted on at


عاشق شدن نیاز به آموختن دارد و یک هنر آموختنی است که باید آموخت .


 


یکی از زیبایی ها و ظرافت های  آفرینش پدیده ی عشق و عاشق شدن است ، نمی دانم تا به حال چه گونه به این پدیده نگاه می کردید ؟هر کس تعریفی از عشق دارد که عشق چست اما نکته ی جالب این است عموم مردم در رابطه با این پدیده اطلاعات زیادی ندارند


اگر از آنها بپرسی که تا به حال عاشق شدی یا نه؟ با یک مکث و گاهی با یک آه به این سوال پاسخ می دهند. زمانی که بیشتر وارد جزئیات شویم می بینیم احتمالا به موضوع های زیر برمی خوریم :  1. عشق واقعی توی این دنیا پیدا نمی شه

  2. عشق توی قصه هاست

  3. عشق کیلویی چند است

  4. عشق یعنی سو تفاهم دو احمق

  5. عشق چیز مزخرفی است

  6. ....


این ها نمونه تعاریفی هستند که می توان از زبان دختران ، پسران و گاهی میان سالان نیز شنید . کم اتفاق می افتد که در این رابطه دو طرف بتوانند به یک توافق بلند مدت برسند و هم تعریف شوند .


 


چرا روابط عاطفی معمولا کمتر موفقیت آمیز هستند ؟


این موضوعی هست که می خواهم به آن بپردازم.


 


می خوام روی دو موضوع تمرکز کنم .


موضوع اول : عاشق شدن نیاز به یک استعداد دارد .


 


زمانی که ما بخواهیم عاشق شویم باید طرف مقابل مان استعداد عاشق شدن را نیز داشته باشند اگر این چنین نباشد وضعیت ما خراب می شود و از پا در می آییم . می خواهم با یک مثال این موضوع را بیشتر باز کنم ، تا به فردی برخوردید که در بین معتادهاین به مواد مخدر زندگی می کند و بزرگ می شود اما لب به تریاک و سایر مواد مخدر نمی زند ؟ شاید برایتان جالب باشد که چرا فردی که بین معتادین بزرگ شده اما معتاد نشده ؟


این سکه روی دیگری نیز دارد . برخلاف این فرد می توان فرد یا افرادی را دید که کسی در بین دوستان و اعضای خانواده و نزدیکان او معتادی وجود ندارد اما این فرد به راحتی معتاد شده است . چیز جالبی که وجود دارد این است ما یک سری خصوصیات را از طریق ژن  که از بخشی ویژگی ها را از والدین و اجداد مان به ارث می بریم که روی استعدادمان در بخش های گوناگون تاثیر گذار است  حال نمی خواهم به این موضوع پیچیده بپردازم هدف از بیان این مثال فقط توضیح مفهوم استعداد عاشقی بود . بنابراین زمانی که می خواهیم تمام وجودمان و انرژی مان را بر روی فردی تمرکز کنیم و عاشق او شویم باید یک سری مفاهیم را در رابطه با عشق و عاشقی بدانیم تا در این رابطه موفقیت بیشتری را تجربه کنیم .موضوع دوم : جدای از عاشق شدن باید سواد عاشق شدن را نیز بیاموزیم 


 


ما باید در هر بخش از زندگی خودمان یک سری از مهارت ها را یاد بگیرم که بتوانیم که با آرامش بیشتر و  تنش کمتر موفقیت های گوناگونی را در زندگی مان تجربه کنیم .


یکی از مهارت های کلیدی که می تواند بیشترین آرامش را تولید کند مهارت ایجاد رابطه و نگهداری از رابطه است . مشکلی که عموم جوان ها ، زوج ها در زندگی خود دارند نداشتن مهارت نگهداری از یک رابطه است ، که یکی از بخش های این مهارت ، مهارت عاشق شدن است . شاید برای دوستان سوال پیش بیاید که مگر عاشق شدن هم مهارت است و نیاز به آموختن دارد؟ جواب این سوال بله است . عاشق شدن هم یک مهارتی است که قابل آموختن است . به طور مثال شما زبان شما فارسی است و شما می خواهید با یک انگلیسی زبان فارسی گفتگو کنید قدم اول این است  که او باید فارسی را بفهمد تا بتواند با شما فارسی گفتگو کند .


عشق و عاشق شدن دارای یک ادبیاتی است که باید آن را آموخت


متاسفانه خیلی از جوانان حتی معنای دوست داشتن را درست نمی دانند چه برسد که بخواهد به مفهوم سنگینی همانند عشق بپردازند  و آن را تجربه کنند .


نویسنده هانی بیکران 


ادامه دارد .


 About the author

160