معادن افغانستان

Posted on at


معادن افغانستاناگر در نقشه جهان بنگريد در مي يابد كه افغانستان يگ كشور كوهستاني بوده و تقريبا همه اي قسمت هاي آنرا كوه ها و دشت ها هموار و ناهموار تشكيل داده است و به ندرت ميتوان در آن آب را يافت .كه همين باعث ميشود كه در زير اين تپه ها ودشت ها و كوه ها ي سر به فلك كشيده و در هر وجب به وجب آن انواع و اقسام معادن طبعي را كشف نمود .بيائيد نظري در تاريخ افغانستان بي اندازيم مي بينيم كه افغانستان همواره مورد تهاجم و تجاوز و تخت وتاز كشور هاي بيگانه قرار گرفته است . چرا ؟ آيا افغان ها در حريم كشوري ديگري تجاوز نموده است و يا چشم طمع به آنها و دارايي هاي شان دوخته است ،نخير .


البته بايد گفت كه اين زمين هاي بكر و معادن طبعي و نفت و گاز دست ناخورده آن است كه همه اي كشور ها را ديوانه اي خود نموده است .اگر چه در هر زمان حكومتي از اين معادن به مقادير زيادي را استخراج نموده اند ولي در عوض آن به چيز هاي كه نياز مبرم ملت است و براي آسايش مردم چون مكاتب شفاخانه ها سرك ها وجاده ها مواد خوراكه يعني مواد اوليه را براي مردم و ملت خود فراهم نموده اند .ولي اين شرايط جنگ نگذا شته است كه خود افغان ها از معادن سر شار خود به نفع كشور شان استفاده نمايند .چونكه افغانستان يگ كشور فقيري نيست ثروت افغان ها در زير اين كوه ها پنهان شده است .


                      


         


اين زمان بكار دارد كه روزي  افغان ها روي پاهاي خود ايستاده و از خود معادن شناس و انجنيران ورزيده و ماهر داشته كه مصدر خدمت به هموطنان خويش قرار گيرند و ديگر مجبور نشوند كه بعد از تحصيلات عالي براي بدست آوردن شغل خوب به كشور هاي ديگ روند اگر آنطور شد ديگر هيچ فردي در كشور بيكار نخواهد ماند و مليون ها نفر در طول شبانه روز مصروف كار خواهد شد .


             


واز جمله ميتوان معادن زغال سنگ دره اي صوف ولايت سمنگان كه ذخاير آن به 74 تن ميرسد وهمچنان معدن ذغال سنگ بغلان و پلخمري و معدن سبزك ولايت هرات نام برد .


 و از جمله معادن گاز ميتوان معدن شبرغان از خواجه گوگردك و يتيم تاق و خواجه بولان نام برد .واز جمله اي معادن آهن ميتوان معدن حاجي گك و معدن عينك ولايت لوگر و معدن نقره هرات و پنجشير و قندهار و از جمله اي احجار كريمه ميتوان معدن  طلا در ولايت بدخشان غزني و معدن سرب و جست هرات و پنجشير و قندهار ميتوان به خوبي نام برد .


        


بايد ياد آور شد كه معادن احجار كريمه از قبيل الماس ،لاجورد ،ياقوت ،زمرد،را در نواحي مختلف افغانستان نام برد .پايان.با تشکر


نویسنده: عمرزبیر حمیدیAbout the author

omar-zobair-hamidy

I AM OMAR ZOBAIR FROM HERAT, I'M THE 4TH YEAR STUDENT OF COMPUTER SCIENCE (BCS), AND BESIDE OF BEEING VICE-PRESIDENT OF A CONSTRUCTION COMPANY, I AM A BLOGER AT FILMANNEX

Subscribe 0
160