FILM ANNEX’İN İŞBİRLİĞİ İÇİNDE BİR TOPLUM OLMASI – SOSYAL FİLM

Posted on at

This post is also available in:

Cowbird anasayfası 

 Bugün, Jonathan Harris tarafından kurulan Cowbird adlı web sitesine üye oldum. Data toplama makinesi olan ve her on dakikada bir İnternette insanların hislerini bloglar yardımıyla otomatikman arayan We Feel Fine’ı çıkardığından beri Harris’in projelerini takip ediyordum. Ekranda, yüzlerce his görüyoruz, mutsuzdan mutluya, bunalmıştan suçluya kadar. Ve bu kelimelere tıkladığımız anda daha uzun bir cümle ortaya çıkıyor "Bir fare gibi hissediyorum" ya da "Fazla sitrik asit tükettiğim için hasta hissettiğimi anladım!" gibi. Hisler her ne olursa olsun, biliyoruz ki yazıları okurken arkasında onları hisseden biri var. Böylece site okuyucuyla o hisleri yazan üye arasında gerçek zamanlı bir bağ kuruyor. 

We Feel Fine

Cowbird de okuyucuyla hikaye anlatıcısı arasında bir bağ kuruyor fakat daha da derin bir şekilde. Fotoğraflar, şiirler, çeşitli taraftan anlatılmış hikayeler görüyoruz. Bu hikayeler "Yatak Odaları," "İlk Aşk," "Yaz," "İşgal," ve benzeri kategorilere konuyor. Nasıl olduğu bilinmeden, Harris Facebook ve Twitter’dan daha kişisel bir platform yaratmış oluyor. Cowbird’de olmak, sanki okuduğunuzu umursamayan birinin günlüğünü okuyormuş hissine kaptırıyor sizi. Platform aynı zamanda kullanıcıları daha uzun-soluklu ve "besleyici" ortak tecrübelerin gerektiği hikayelerle işbirliği yapmalarını da sağlıyor, Hurricane Sandy gibi. 

Toplu hikaye anlatımı beni uzun zamandır etkileyen birşey, ve her zaman da acaba işe yarayıp yaramadığını düşünürüm. Bence en önemli iş, hikaye anlatıcılarının arasında ortak bir konu bulup anlatmak istedikleri konuyu kendilerinin keşfetmelerine izin vermek. Film Annex’te genel olarak sinemacıların ve filmlerinin hakkında kişisel olarak konuşuruz. Eren's Picks sinemacılar arasında bir yarışma yaratarak en sosyal olanı en fazla gelirle ödüllendirir. Yarışma ortamının sinemacılar arasında eğlenceli ve daha aktif olmaya cesaretlendirici bir ortam yarattığı doğrudur. Sonuç olarak, hedefimiz sinemacıları kendi projelerini finanse edebilecek duruma getirmek için itmektir. Fakat, Film Annex’in çok konuşulmayan bir işbirlikçi yanı da var.  

Öncelikle, Film Annex sinemacılar, yazarlar, animasyon sanatçıları, ve tasarımcılardan oluşan bir toplum. Ve her ne kadar esasında bir online film distribütörlüğü yapsak da, aynı özeni güçlü bir blog yazma ortamı ve kullanıcıya kolay gelecek fotoğraf galerileri yaratmaya da veriyoruz. Sanatçılarımızın fikirlerini farklı araçlarla sunmalarını istiyoruz. Ve verilen tüm malzemelerle birbirlerine ilham verme şansının olduğunu düşünüyoruz. 

Birkaç hafta önce, belli bir sayıdaki sinemacılarımıza yazdıkları senaryoları nasıl gerçek hayata dönüştürebileceklerini anlatan yazılarını bloglarında paylaşmalarını istedik. Hedefimiz bunları Afganistan’daki öğrencilerle paylaşıp, kendilerinin de ileride aynı şeyi yapabilmelerini ve kısa film çekmelerini sağlayabilmekti. Bu yönden, dünyanın türlü yerlerinden sinemacılarımızı Afganistan’daki çocuklarla bağlamış olduk, çünkü ortada ortak bir konu olduğunu biliyoruz ve bu da hikaye anlatımı. 

Aynı şehirde yaşayan sinemacılarımızın projelerde işbirliği yaptığını biliyorum. Farklı şehirlerde yaşayan sinemacıların da işbirliği yapıp yapmayacaklarını görmek isterim. BuzzScore’a bağlı olan yeni gelir modelimizle, tek bir fikri yaymaya çalışıyoruz: Sosyal Film. Sosyal film yapımcıları daha fazla gelir kazanır ve işbirliği içinde yeni projeler üretir. 

Bu makale Elifnaz Koksal tarafından Türkçe'ye çevrilip, aslı Eren Gulfidan tarafından yazılmıştır.About the author

ElifnazKoksal

Born in Istanbul, Turkey, Elifnaz is a student at the University of Southern California's Annenberg School for Communication & Journalism and School of Cinematic Arts.

Subscribe 0
160