توانمند سازی زنان بوسیله ی پخش آنلاین فیلم و رسانه های اجتماعی, شروع از افغانستان, آسیای مرکزی و جنوبی

Posted on at

This post is also available in:

به اطلاع رسیده شده در 31 ژانویه, ساعت 10:55


نکته کلیدی برای توانمند سازی زنان فراهم ساختن زمینه ای جهت کنترل داشتن درقسمت پخش رسانه است. این شامل رسانه های اجتماعی, فیلم و تهیه و پخش اخبار میشود. پخش فیلم از لحاظ مالی پرارزش ترین قسمت  صنعت فیلم است. پخش آنلاین فیلم و رسانه های اجتماعی زمینه ی کسب درآمد به زنان سرتاسر جهان داده واستقلال مالی و فرهنگی ایشان را تقویت میکند. بدین طریق زنان در قسمت پخش برنامه های آنلاین و تلویزیونی وابسته به مردها نخواهند بود, و از لحاظ مالی مستقل خواهند شد.


 


وومن انکس اولین روش و برنامه ای است که هم کاملا به زنان اختصاص داشته واداره میشود و هم ازلحاظ مالی توسط آنها در آسیای مرکزی و جنوبی کنترل میشود. هدف وومن انکس ایجاد راهی برای ایجاد استقلال مالی و پخش آن برای زنان کشورهای آسیای میانه و جنوبی, افغانستان, بنگلادیش, بوتان, هند,قرقیزستان, قزاقستان, مالدیو, نیپال,پاکستان, سریلانکا, تاجیکستان, ترکمنستان, و اوزبکستان است.


فیلم انکس زمینه ی دسترسی به 35000 فیلم حرفه ای, شبکه ای با 300000 کاربر ثبت شده( که از جمله 40000 آنها سازندگان حرفه ای فیلم و 3900 نویسنده اند), و مخاطبانی که ماهانه  بالغ بر 50 میلیون بیننده دارد را به وومن انکس فراهم میکند. فیلم انکس همچنان نتورکی را در اختیار میگذارد که  قالب بر 30 شبکه ی  تبلیغاتی دیگربوده که آنها تبلیغ را تشدید میکنند و بدین وسیله پول حاصله با مدیریت زنان, تهیه و پخش محتوا به اشتراک گذاشته میشود. البته بدون درنظرداشت  اینکه آیا آنها این محتوا را جهت استفاده خود انجام میدهند یا محتوائی  از دیگر فیلم سازان است.


اجازه دهید این را کمی بیشتر توضیح دهم:
یک فیلم ساز در آلمان یا ایالات متحده میتواند ارتقاء پیدا کند و فیلم های او توسط یک زن در افغانستان پخش شود. فیلم ساز درآمد حاصل از تبلیغ را از شبکه تلویزیونی خود دریافت خواهد کرد. زن افغان درآمد حاصل از تبلیغ را از شبکه ی تلویزیونی میزبان گرفته که درعین حال محتوای فیلم ساز را ارتقاء میدهد. دو شبکه ی تلویزیونی انترنتی تبلیغ و محتوای مشابه را پخش می کنند, اما با دو ذینفع جداگانه. فیلم ساز ارتقاع رایگان دریافت میکند و به همراه آن درآمد بیشتر. و زن هم در افغانستان از پخش برنامه یا کلیپ فیلم ساز در شبکه تلویزیونی انترنتی خود درآمد حاصل میکند


 


.
زنان افغان همچنان مضمون و محتوای خویش را تهیه کرده که این خود شبکه تلویزیونی انترنتی وی را پربار تر میکند. به همین خاطر فیلم سازی بخش مهمی از برنامه درسی یا کاریکولم رسانه ی اجتماعی در قالب نرم افزار تحصیلی اکزمر(Examer) در مکاتب شده است, فیلم انکس درحال ساخت و ایجاد صنف های مجهز به انترنت درین مکاتب است. این چیزی است که ما در کنار رسانه ی اجتماعی به هزاران کودک که اکثرا دخترها اند در لیسه های هرات درس میدهیم.به شاگردان برتر جوایزی به شکل برسیه های کوچک و پرداخت پول از طریق مبایل اهدا میگردد. همچنان آنهایی که فارغ از مکتب بوده و در عین حال از بهترین ها باشند به  عضویت شبکه ی فیلم انکس و مشتری هایش در آمده یعنی به عنوان نویسنده, متخصص رسانه ی اجتماعی و مدیر شبکه های تلویزیونی انترنتی ثبت نام میشوند. به همین دلیل بهترین فیلم سازان مستقل که از دست اندرکاران شبکه ی فیلم انکس اند در حال طراحی کاریکلم فیلم سازی در قالب نرم افزار تحصیلی اگزمر(Examer) بوده و ویدیو های محرک و انگیزشی مثل این یکی را تهیه میکنند:


 


 


اینک اولویت فیلم انکس شناسائی و استخدام فیلم سازان مستقل از طبقه ی اناث در سرتاسر جهان است, طوریکه در مورد تجربیات شخصی ایشان مصاحبه گرفته میشود, اثار هنری و سینمائی آینده ی ایشان را بانی شده وحمایت میکند, آثار ایشان را در پروگرامهای  فیلم انکس و وومن انکس پخش میکند, و نهایتا زنان را بر توانائی هایشان از لحاظ پخش رسانه و استقلال مالی آگاه می کند. کارگردان خلاق فیلم انکس خانم ارن گلفیدان (Eren Gulfidan) و خانم فرشته فروغ (Fereshteh Forough)  رابط فیلم انکس با آسیای مرکزی و جنوبی , و همچنان خانم رویا محبوب (Roya Mahboob) به همراه تیم وی در افغانستان در حال کار روی این برنامه اند و می خواهند که به این هدف برسند: بانی شدن و حمایت فیلم سازان زن و توانمند سازی آنان در افغانستان, آسیای مرکزی  و جنوبی


 


 


.


مردم از من می پرسند: برای عملی شدن این چه باید کرد؟ چگونه ما میتوانیم به شما کمک کنیم؟این خود در حال اجرا یا عملی شدن هست, اما ما می توانیم بیشتر فعالیت کنیم. برای کار بیشتر, ما نیاز مبرم به کمک در قسمت نصب و راه اندازی صنوف مجهز به انترنت داریم, تهیه کمره های دیجیتال بیشتر, و اساتید بیشتر در راستای استفاده ی رسانه های اجتماعی و تهیه ی فیلم وبرنامه های مستند. خانم رویا محبوب همکار ما در افغانستان بوده و همچنان شخص رهنما و کلیدی  برای تحقق یافتن این برنامه است, البته با کمک سرمایه داران خصوصی مثل فیلم انکس,  کمک هزینه ها و اهداهای دیگر از جانب ادارات دولتی و غیر دولتی. اینجا نمونه ای است از کارهائی که ما با حمایت های شخصی خود در حال انجام هستیم. ما در سدد رسیدن به مقیاس های بزرگتر تا 1000 مکتب, 8 ملیون شاگرد, و به همراه آن, ایجاد 1.6 بیلیون ارتباط با رسانه های اجتماعی هستیم. بدین طریق رشد قابل ملاحظه ی فرهنگی برای جوانان طبقه اناث و ذکور افغانستان و بقیه ی کشورهای آسیای مرکزی و جنوبی خواهیم داشت.About the author

mahjabinmohammadi

Mahjabin Mohammadee was born in Iran. she studied her high school in Iran. Her family return back to Afghanistan during the fall of taliban 6 years ago. She is studying English in Herat Bastan Institute. Mahjabin has interest to reading novel books and cooking.

Subscribe 44
160